Awards

Slider

Masthead Award–for the member who has performed above and beyond to produce, partake and promote the activity of the club.

  • 2015 Lee and Harvey Stern
  • 2016 Helene & Peyton Harrison
  • 2017 Gene Kinney & MJ Maione
  • 2018 Tom and Eileen Conneely
  • 2019 JP and Shirley Nel
  • 2020 Linda and Brad Simon
  • 2021 Scott and Marilyn Gerber
  • 2020 Linda and Brad Simon
  • 2019 JP and Shirley Nel
  • 2018 Tom and Eileen Conneely
  • 2017 Gene Kinney & MJ Maione
  • 2016 Helene & Peyton Harrison
  • 2015 Lee and Harvey Stern

Brittania Cup Cruising Trophy– for an outstanding contribution to the cruising program.

  • 2021 JP Nel
  • 2020 JP Nel
  • 2019 Dan and Jackie Martin
  • 2018 JP Nel
  • 2017 Peyton Harrison
  • 2016 Harvey Stern

Phil Dworkin Sportsmanship Award–a perpetual trophy for outstanding contributions to the sport of sailing during the year. In honor of the late Phil Dworkin.

  • 2021 Stephen O’Reilly
  • 2020 Stephen O’Reilly
  • 2019 John Garvey
  • 2018 Dave Tuck & Scott Gerber
  • 2017 George Link
  • 2016 George Link
  • 2015 Ursula and Stan O’Marra

Past Commodore’s Trophy–a perpetual trophy for performance and for participating in the most races.

  • 2021 Rich Correll
  • 2020 Rich Correll and Ginger Bourguignon
  • 2019 Rich Correll
  • 2018 Rich Correll
  • 2017 Dan Corcoran
  • 2016 Rich Correll
  • 2015 Rich Correll

Wally Hughes Seamanship Award–for an outstanding seamanlike accomplishment or performance. Awarded at the discretion of the Commodore.

  • 2020 Lindsay Honorof
  • 2019 Dave and Barbara Cordts
  • 2018 Gary Schacker and Wendy Grand
  • 2017 Karla Marrero
  • 2016 Hunter Botto
  • 2015 Ginger Bourguignon

Women’s Skipper Race

  • 2021 First Place Emma Hendler – Nereid
  • 2021 Second Place Judy Ambrosius – Atlantean
  • 2021 Third Place Heidi Gerakaris – Pirate Bey
  • 2020 First Place Ginger Bourguinon – Loki IV
  • 2020 Second Place Wendy Grand – Exhale
  • 2020 Third Place Heidi Gerakaris – Pirate Bey

Masthead Race Trophy–Up to four trophies per division are given, plus a grand prize for the overall PHRF winner.

  • 2021 First Place -Loki IV – (Rich Correll – MCYC)
  • 2021 Second Place – Orion (Brian Coon – KYC)
  • 2021 Third Place – Avanzare (Brad Simon – MCYC)
  • 2020 Second Place – Strider (Dan Corcoran – LHYC)
  • 2020 Third Place – Loki IV (Rich Correll – MCYC)
  • 2019 First Place Jib & Main Div 1 – Rascal – ERC 39 – Schneder
  • 2019 Second Place Jib & Main Div 1 – Nereid – FRE 33 – Hendler
  • 2019 First Place Spinnaker Div 2 – Veronica – ISL 30 – Tella
  • 2019 Second Place Spinnaker Div 2 – Avanzare – CAT 30 – Simon
  • 2019 First Place Spinnaker Div 3 – Brilliant – FRE 33 – Kelley

Memorial Weekend  Race

  • 2020 First Place Schacker – Exhale
  • 2020 Second Place Rossbotham – Gusto!
  • 202 Third Place Simon – Avanzare

Stratford Shoal Race Trophies–Up to three trophies per division are awarded for the best combined score. Two perpetual trophies are awarded – the Quarter Sound Cup, donated by Willis Marine to the top MCYC non-spinnaker boat, and the Seaford Marine Distance Trophy donated by Seaford Marine, to the top MCYC spinnaker boat.

  • 2021 Rich Correll

Pirate Race

  • 2021 Ken Hecht

The Bent Anchor Award –a perpetual trophy. A serious award, for the one who fails greatly, not just for simple klutziness.

  • 2021 Keith LeClaire

2021 MCYC Olympics Winners

  • Total Distance Travelled
    • Gold – Glory
    • Silver – Exhale
    • Bronze – NB2
  • Distance Sailed
    • Gold – Messin About
    • Silver – Lion
    • Bronze – NB2
  • Percentage Sailed of Distance
    • Gold – Avanzare
    • Silver – Lion
    • Bronze – Messin’ About
  • Time Sailed
    • Gold – Messin’ About
    • Silver – NB2
    • Bronze – Avanzare
  • Overnights
    • Gold – Messin’ About
    • Silver – Risky Sunsets
    • Bronze – Sweet Dreams
  • Most Ports
    • Gold – Better Together
    • Silver – Glory
    • Bronze – NB2

Quarter Sound Cup

  • 2017 Dan Corcoran

Seaford Marine Trophy

  • 2019 Rich Correll

Fleet Champions Spring and Fall Overall Trophies – MCYC’s top spinnaker
and non-spinnaker boats that qualify in both Target Rock Regattas are awarded perpetual trophies: the Huntington Sailmakers’ Cup, donated jointly by Spencer Sails & Shore Sails for the top MCYC spinnaker boat,
and the Coneys’ Cup, donated by Coneys Marine for the top MCYC non-spinnaker boat.

Spinnaker Division
2011 None
2012 None
2013 None
2014 None
2015 None
 JAM Division
Dan Corcoran
Dan Corcoran
Dan Corcoran
Jack Posner
Jack Posner
  • 2021 Keith LeClaire

Honorary Membership–awarded to non-members who have contributed
greatly to the club and the sport of sailing.

  • 1986 – Matt Coneys Sr. for his continuing support of the club.
  • 1994 – Warren Lipman for his continuing guidance as a founder
    o f the club.
  • 2008 – Millie Slifstein for her and Bob’s guidance and leadership in
    the club’s charitable endeavors.
  • 2015 – The Coneys Family for their outstanding contributions to
    the sailing community and support of the club and it’s
    membership.
  • 2019 -David and Linda Strickler for their commitment as former
    Commodores of the club, as well as their generosity in
    providing ongoing publication of both the Masthead
    newsletter and the roster.

Comments are closed.